بلاک‌چین از بیت‌کوین تا دنیای صنعت

نوشته‌ی پیمان اخوان و مریم دهقانی، اولین کتاب تالیفی به زبان فارسی در حوزه بلاک‌چین است که ضمن معرفی اصول و مبانی بلاکچین و ارایه مطالعات موردی جذاب و مرتبط، شما را مرحله به مرحله با مفاهیم زنجیره بلوک، ساختار بلاکچین، اصول رمزنگاری، انواع بلاکچین، قراردادهای هوشمند و ارزهای رمز پایه آشنا می‌کند.
SKU: Bck19230
Call for pricing

همانطور که می‌دانید یکی از اولین کاربردهای بلاکچین، مباحث مالی و معرفی بیت کوین به دنیای امروز است. در این کتاب علاوه بر موضوع ارزهای دیجیتال، با دیگر کاربردهای هیجان انگیز بلاکچین در صنایع مختلف از جمله صنعت بیمه، پزشکی، مواد غذایی، بهداشت، شبکه حمل و نقل، زنجیره تامین، داروسازی، شبکه‌های اجتماعی، کشاورزی و دامداری، واردات و صادرات، بورس، خدمات مسافرتی و گردشگری، تشخیص هویت، آموزش، انرژی و همچنین صنایع نظامی آشنا خواهید شد.

کتاب بلاکچین (Blockchains) از بیت‌کوین تا دنیای صنعت بیان می‌کند که از بلاکچین می‌توان به عنوان یک فناوری توانمند‌ساز نام برد که فضای کسب و کار را به سرعت تغییر خواهد داد. شفافیت و امنیت داده‌ها، تغییر ناپذیری و امکان ردیابی، فراهم سازی بستر مناسب اشتراک اطلاعات و مقابله با جعل و تقلب از جمله خصوصیاتی است که بلاکچین با خود به ارمغان می‌آورد و سازمان‌ها می‌توانند با تکیه بر قابلیت‌های بلاکچین، حتی مدل کسب و کار خود را دگرگون نمایند.

امروزه بسیاری از سازمان‌ها به دنبال واگذاری، پیمان سپاری و یا برون سپاری فعالیت‌های خود از طریق قراردادهای فی‌مابین هستند، این فناوری با تکیه بر خصوصیات خود می‌تواند از یک طرف موجبات عدم بروز جعل، تقلب و یا دستکاری داده‌ها را فراهم نماید و از طرف دیگر مانع از بوجود آمدن اختلاف نظر بین طرفین یک قرارداد گردد.

این موضوع که از بلاکچین به عنوان بزرگ‌ترین اختراع انسان پس از اینترنت در قرن حاضر یاد می‌شود بیهوده نیست؛ زیرا براساس اطلاعات این کتاب طیف و حوزه‌های کاربرد این فناوری بسیار گسترده‌تر از تصورتان خواهد بود. اگرچه شاید هنوز بسیاری از افراد، بلاکچین را با دنیای رمز ارزها بشناسند ولی این کتاب به شما نشان خواهد داد که کریپتو کارنسی تنها یکی از مصادیق اولیه به‌ کارگیری این فناوری در عمل بوده و محدود کردن بلاکچین در دنیای رمز ارز، ظلم مضاعف به این فناوری نوظهور است.

در بخشی از کتاب بلاک‌چین از بیت‌کوین تا دنیای صنعت می‌خوانیم:

رویکرد بلاکچین در صنعت خودرو یکی دیگر از کاربردهای این فناوری است. وقتی تولید‌کننده مبادرت به تولید یک خودرو می‌کند، این خودرو دارای یک گواهی دیجیتالی می‌شود که از سوی تولیدکننده امضاء شده و کلید شناسنامه که حاوی قسمت عمومی این گواهی است، صادر می­شود. این خودرو می‌تواند گواهی معتبری از خود ارائه کند و دیگر داده‌های ارزشمند مانند مالکیت، ایجاد داده‌ها، تاریخچه نگهداری، و مسافت طی شده یا ساعات به کار گرفته شده را گزارش نماید. این خودرو همچنین می‌تواند حاوی مقداری رمز ارز باشد که برروی کلید مالکیت ذخیره می‌شود تا انتقال را در آینده تسهیل کند.

اکنون بیایید به مراحلی که ماشین فروخته می‌شود نگاهی بیاندازیم:

1. خریدار یک عدد تصادفی را ایجاد و آن را در ازای داده‌های خودرو، به فروشنده می‌دهد.

2. فروشنده عدد تصادفی خریدار را برداشته و آن را در اختیار خودرو قرار می‌دهد.

3. خودرو ساختار داده امضا شده را که حاوی عدد تصادفی خریدار بوده، کلید عمومی خودرو، هرگونه داده مرتبط، کلید عمومی کنونی مالک، و جزئیات تراکنش معامله قبلی مالکیت را باز می‌گرداند. این ساختارهای داده‌ اطلاعات کافی را برای خریدار ارائه می‌کند تا بداند که کدام خریدار و کدام فروشنده است.

4. فروشنده کلید را برای پرداخت، دریافت و قیمت مورد نیاز شناسایی می‌کند.

5. خریدار یک کلید مالکیت جدید را ایجاد و تراکنش انتقال اصلی را که حاوی داده‌های ورودی و خروجی بوده، می‌سازد.

6. خریدار این تراکنش تاحدی امضاء شده را به فروشنده باز می‌گرداند. فروشنده با کلید مالکیت کنونی خودرو، امضاء نموده و این تراکش برروی بلاکچین اجرا می‌شود و منتظر اعتبارسنجی آن می‌شود.

7. خریدار خودرو را با تراکنش بلاکچین تأیید شده ارائه می‌کند. خودرو مشاهده می‌کند که تراکنش جدید، مالکیت را مجدداً امضاء نموده و اطلاعات مالکیت آن بروزرسانی می‌شود.

8. خریدار اکنون مالک خودرو است.

احتمالاً یک صفحه لمسی در خودرو هوشمند و اپلیکیشنی برروی تلفن‌های خریدار و فروشنده وجود خواهد داشت تا شناسایی و انتقال آن، تسهیل شود. به احتمال خیلی زیاد، تلفن‌های هوشمند ما در زندگی ما دخالت بیش‌تری خواهند داشت و حتی به بخشی از کلیدهای اموال هوشمند ما تبدیل خواهند شد.